Kategorie
Aktualności

Pomoc i odbudowa

Wizyta japońskich i polskich dobroczyńców we Lwowie i Jazłowcu.

W dniach 27 – 30 lipca przedstawiciele O/S TMLiKPW wraz z delegacją dyrekcji organizacji AAR Japan odwiedzili Lwów i Jazłowiec celem zapoznania się z potrzebami i nakreślenia planów pomocowych na Ukrainę. AAR Japan to organizacja zajmująca się opieką nad uchodźcami wojennymi w różnych krajach świata.
W Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie spotkali się z uchodźcami, przekazali dary (koszulki dla każdego dziecka). W Sokolnikach wzięli udział w poświęceniu trzech samochodów dla armii. Interesujące, że wszystkie były japońskiej produkcji. Jeden z busów ostrzelany, ale na nowo wyremontowany już służył na froncie do transportu rannych i zabitych żołnierzy. Parafianin – żołnierz używający wozu bojowego pokazywał wojskowy materiał służący do niesienia rannych i zabitych z linii boju, pokryty krwią…. Ks. Grzegorz Draus podczas ceremonii modlił się o ochronę i dobre wykonywanie zadań bojowych dla dobra najsłabszych. Podczas Mszy św. w kościele św. Jana Pawła II biskup Edward Kawa mówił o odnowie duchowej, która jest możliwa nawet wtedy gdy tak wiele w życiu jest poranione. Dla dzieci ukazywał tę prawdę na przykładzie rozbitego naczynia. Msza św. była celebrowana rano w święto św. Wołodymyra, Chrzciciela Ukrainy. Ks. Biskup wręczył świadectwa chrztu i różańce od Arcybiskupa Mieczysława ochrzczonym w przeddzień Święta piętnastu dzieciom. Wśród nich dwoje niemowląt (w tym i urodzony we Lwowie, w Domu św. Jana Pawła, Grigorij, ósme dziecko rodziny uchodźców z Donbasu), a reszta to dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat. Wszystkie dzieci, których jest w parafialnym domu dla uchodźców ponad sześćdziesiąt, otrzymały czekolady od biskupa. Spożyto wspólne śniadanie, wraz z uchodźcami, gośćmi z Japonii, przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa z Warszawy, wspierających lwowską Parafię oraz klasztor w Jazłowcu, gdzie również przyjmuje się uchodźców.

Ks. .Grzegorz Draus

Spotkanie z uchodźcami w parafii Św. Jana Pawła II w Sokolnikach pod Lwowem
Kościół pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w Sokolnikach we Lwowie
Biskup Edward Kawa przy asyście Darka Puławskiego chrzci dziecko.
Delegacja z Japonii, Dariusz Puławski (O/S TLMiKPW), biskup Edward Kawa, Agata Niziołek, siostra Julia (Jazłowiec), ksiądz Grzegorz Draus